ďťż

Przedszkole

Szkoła

Zaprzyjaźnione szkoły

Blog SKO

Kapital Ludzki

kp

euefs p-kolor

Historia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Admin   
piątek, 18 maja 2012 16:49

W połowie XV wieku obok Szczekarkowa powstała nowa wieś Wola Szczekarkowa.
Przypuszcza się, że wieś w XV wieku była własnością królewską zastawianą prywatnym osobom wśród nich Grotowi z Drzewcy. Wieś wymieniana jest w 1496 roku i 1501 jako Paleczycza.. Po śmierci Grota wieś staje się częścią oprawy wdowiej żony Grota. Po jej śmierci wieś przejął brat Grota Mikołaj z Ostrowa.
Kolejne wzmianki z pierwszej połowy XVI wieku mówią o wsi Wolya Szeczarkowa lub Paleczynycz. Wskazuje to na powiązania przy powstaniu tej wsi z pobliskim Szczekarkowem. Wieś związana była z dobrami rodowymi Firlejów ( Władysław Łokietek nadał w 1317 roku Dzierżkowi i Ostaszy, protoplastom rodu Firlejów dobra Syrniki w okolicach dzisiejszego Lubartowa). W 1557 podczas podziału dóbr Firlejów najstarszy syn Jana Firleja, Mikołaj otrzymał tą wieś.
Pałecznica w 1623 roku jak większość wsi okolicznych należy do wojewody wołyńskiego Janusza Zasławskiego. Wieś liczyła tylko dwa osiadłe łany ziemi. Po Zasławskch wieś była własnością Wiśniowieckich, Lubomirskich a w XVIII wieku Sanguszków.
W 1827 roku Pałecznica liczyła 39 domów z 206 mieszkańcami. Folwark należał do dóbr lubartowskich
W 1839 dobra lubartowskie w tym Pałecznica stała się własnością Henryka Łubieńskiego wiceprezesa Banku Polskiego. Kilka lat później dobra przeszły na własność Banku Polskiego. Następnie Bank sprzedał te dobra Stanisławowi Mycielskiemu w 1859 roku. Mycielski rok później sprzedał folwark Władysławowi Chromińskiemu, który zbudował w Pałecznicy drewniany dwór. W 1881 roku folwark został w większości rozparcelowany między okolicznych chłopów. Wieś Pałecznica w 1881 roku liczyła 49 gospodarzy na 1215 morgach ziemi. Po śmierci Wadzsawa Chromińskiego w 1891 r. niewielki, lecz dobrze utrzymany majątek odziedziczyli Kazimierz, Józef i Stanisław Chromińscy, synowie Władysława i Anny. Po spłaceniu braci Kazimierz stał się właścicielem majątku i gospodarował tu aż do 1937 r.

Kazimierz Chromiński w 1893 r. rozbudował dwór i założył niewielki park. Dwór w Pałecznicy był drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany, na ceglanej podmurówce, miał dekoracje typu laubzegowego. Od frontu dworu stał jeden ganek i dwa od strony ogrodu. Dwutraktowe obszerne wnętrze mieściło liczne pomieszczenia właścicieli, rządcy i służby. Jak wynika z opisów ludzi pamiętających dawny zespół dworski z okresu przedwojennego, do dworu prowadziła aleja lipowa biegnąca od szosy Lubartów-Parczew, a następnie alejka, która wiodła wokół owalnego gazonu na podjazd. Część gospodarcza zespołu dworskiego leżała po drugiej stronie drogi, w części wschodniej. W 1930 roku folwark liczył 680 hektarów ziemi.

Po reformie rolnej w 1944 r. dwór był użytkowany przez gminę, posterunek milicji, szkołę, a na początku lat siedemdziesiątych został sprzedany na rozbiórkę.

 


Sondy

Licznik odwiedzin

UĹźytkownikĂłw : 3
Artykułów : 97
Zakładki : 27
Odsłon : 70731

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości