Skip to main content
Zdjęcie Szkoły Podstawowej w Pałecznicy

Narodowe Czytanie

Po raz drugi wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania” pod patronatem pary prezydenckiej. Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa oraz znajomości literatury polskiej. Odczytaliśmy list prezydenta zachęcający do współtworzenia tego wydarzenia:
To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu.
Bo przecież jej autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor
i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków. Dzięki temu obraz niepodległościowego zrywu, który w 1863 roku wybuchł przeciwko carskiemu zaborcy, na zawsze połączył się z tą książką, a sama powieść utrwaliła się
w świadomości jako prawdziwa epopeja polskiego losu.
Zapraszam Państwa zatem do Narodowego Czytania Nad Niemnem w sobotę 9 września. Spotkajmy się
z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”.
Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.
I nie zapominajmy o komizmie, o pełnych humoru dialogach i zabawnych sytuacjach. To również wielki walor tej powieści.
Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności.

7 i 8 września uczniowie zdobywali wiedzę na temat pisarki, jej twórczości, odwiedzali gminną bibliotekę, wypożyczali książki.
Powieść Elizy Orzeszkowej czytana była przez panią Dyrektor Emilię Kowalską, panią Krystynę Dziedzic, uczniów i uczennice w sali lekcyjnej, Bibliotece Gminnej i na świeżym powietrzu.
Lekturą Narodowego Czytania w 2024 roku będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego. Do zobaczenia za rok!

Skip to content